• Dnes je: Utorok 21. septembra 2021 meniny má Matúš

Amazonský prales ukrýva unikátny prírodný jav, vriacu rieku

Amazonský prales ukrýva unikátny prírodný jav, vriacu rieku

Geológ Andreś Ruzo počul o rieke s vriacou vodou v čase, keď bol ešte malým chlapcom.

Skrytá v hustej džungli peruánskej Amazonky leží rieka zahalená parou, s vodou tak teplou, ktorá doslova vrie. Ako dieťa André Ruzo počúval svojho peruánskeho dedka rozprávať príbeh o Shanay-timpishka tak rieku nazývali miestny obyvatelia. Jej názov možno voľne preložiť ako "ohrievaná slnkom".

Takmer 6,5 km dlhá rieka, v najširšom mieste široká 25 metrov, bola v minulosti považovaná za mýtus a legendu. Tomu, že takáto rieka v Amazonskom pralese existuje dokonca neverili ani mnohí domáci Peruánci.

Dnes už je známa po celom svete a to najmä vďaka zásluhe geofyzika menom Andrés Ruzo, ktorý o rieke počul po prvý raz vo veku 12 rokov od svojho starého otca. Tento príbeh mu ostal až do dospelosti, kedy sa rozhodol preskúmať či je príbeh pravdivý a či ho môže veda logicky vysvetliť.

Rieka je až neprirodzene horúca. Priemerná teplota vody v rieke sa pohybuje v rozmedzí 50 – 90°C, ale v niektorých častiach dosahuje až 100°C. Voda sa teda v rieke varí a je nebezpečná nielen pre ľudí, ale najmä pre amazonské zvieratá.


Andrés strávil nad rôznymi publikáciami desiatky hodín a zistil, že vriace rieky existujú, ale vždy sa nachádzajú veľmi blízko sopiek, ktoré ich zohrievajú. Amazonská rieka však žiadny vulkán na blízku nemá.

Odkiaľ teda energia do rieky prichádza?

V peruánskej oblasti Mayantuyacu, kde sa rieka nachádza ju napájajú geotermálne pramene.

Čo je ešte na rieke zaujímave je skutočnosť, že nikde na svete neexistuje takto prirodzene vriaca rieka dlhá viac ako 5 kilometrov.Bohužiaľ, ľudia si prírodné zázraky nevážia, a aj oblasť Mayantuyacu už trpí kvôli vylesňovaniu a výrubu stromov. Preto sa Andrés publikovaním svojej novej knihy The Boiling River: Adventure and Discovery in the Amazon snaží nielen svetu ukázať, akú rieku Amazonský prales skrýva, ale aj to, aby sme si ju namiesto ničenia vážili a chránili ju.


Miestni obyvatelia veria, že horúca voda tejto amazonskej rieky je liečivá a využívajú ju na mnohé liečiteľské rituály a obrady. V miestach, kde voda dosahuje najvyššie teploty (90-100°C), je ale paradoxne životu nebezpečná. V priebehu niekoľkých sekúnd spôsobuje popáleniny tretieho stupňa a ľudí aj zvieratá dokáže za krátky čas dokonca aj usmrtiť.
Počasie

Recepty