• Dnes je: Utorok 25. januára 2022 meniny má Gejza

V Egypte bol objavený čierny sarkofág. Mnohí varovali pred jeho otvorením. Čo v ňom našli?

V Egypte bol objavený čierny sarkofág. Mnohí varovali pred jeho otvorením. Čo v ňom našli?

V mediách sa objavili rôzne špekulácie. Nakoniec Archeológovia obrovský žulový sarkofág otvorili. Čo v ňom bolo? Po odstránení horného krytu sa prítomným odborníkom naskytol vcelku desivý pohľad.

Archeologické nálezy okolo starovekých egyptských miest ukrývajú mnoho tajomstiev a veľa z nich je ešte stále neprebádaných. V meste Alexandria, vo štvrti s názvom Sidi Gaber nachádzajúcej sa na severnom pobreží Egypta, našli Archeológovia obrovský čierny žulový sarkofág, ktorý ich hneď upútal svojou veľkosťou - výškou 185cm, šírkou 165cm a dĺžkou až 265cm.

Ide o najväčší nález z tohoto územia. Spolu s ním bola v hrobke nájdená aj veľká alabastrová hlava. Odborníci predpokladajú, že je na nej vyobrazený pochovaný, nachádzajúci sa v sarkofágu.

Prvé špekulácie ohľadom tohoto nálezu naznačovali, že by v ňom mohol byť uložený k poslednému odpočinku sám Alexander Veľký, považovaný za najväčšieho a najúspešnejšieho vojvodcu histórie.Ten zomrel v roku 323 pred naším letopočtom. Jeho hrob nebol doposiaľ objavený a možnosť, že sa nachádza práve niekde v Alexandrii bola považovaná za jednu z najpravdepodobnejších. Tento dohad pomerne presne zapadal do možností prichádzajúcich do úvahy, pretože archeológovia určili, že hrobka pochádza z Ptolemaiovského Egypta, teda z obdobia spred 2350 rokov.


Archeológovia našli tento sarkofág v stave, v akom bežne takéto nálezy nenachádzajú.


Bol nedotknutý a vrstva malty medzi vekom a telom rakvy bola bez poškodenia. To znamená, že za obdobie viac ako 2000 rokov od jej zapečatenia ešte nebola otvorená. Je to veľmi zriedkavé, lebo v tejto lokalite bolo veľa hrobov vyplienených a poškodených.


Podľa niektorých ľudí, ktorí túto udalosť komentovali na sociálnych sieťach, by sa sarkofág nemal otvárať. Pokiaľ sa tak totiž stane, mohlo by to priniesť tisíce rokov temnoty. Veď kto by nepoznal legendy o kliatbach múmií (napríklad slávneho Ötziho)?


Napriek týmto a mnohým ďalším varovaniam sa archeológovia rozhodli predsa len sarkofág otvoriť. Keďže jeho veko vážilo až 15 ton, pri jeho otváraní museli pomáhať aj vojenskí inžinieri.

Po odstránení veka sa prítomným odborníkom naskytol vcelku desivý pohľad. Časť sarkofágu bola totiž zaplavená splaškovou vodou, ktorá urýchlila rozkladanie tiel.


Vo vnútri sa nachádzali pozostatky troch ľudí, z ktorých jeden evidentne utrpel úder do lebky nejakým ostrým predmetom. Napriek tomu, že sa dostala do sarkofágu voda, boli ale telá zachované v pomerne dobrom stave.


Špekulácie, že by v tomto sarkofágu mali byť uložené pozostatky Alexandra Veľkého sa tak nepotvrdili. Pravdepodobne sa jedná o telá vojakov. Archeológovia sa v súčasnosti chystajú telá preskúmať, aby mohli určiť ich vek v čase smrti, príčinu smrti a to, odkiaľ vojaci pochádzali.

Počasie

Recepty