• Dnes je: Utorok 25. januára 2022 meniny má Gejza

Video: Koľko času maximálne by malo dieťa stráviť za počítačom, mobilom či tabletom?

Video: Koľko času maximálne by malo dieťa stráviť za počítačom, mobilom či tabletom?

Vysedávanie pri televízii, počítači, mobile alebo tablete je pre deti veľkým lákadlom. Až tak veľkým, že sa už bez týchto technológií veľakrát nedokážu inak ani zabaviť.

Deti aj teenegeri v zajatí počítačov, tabletov a mobilov s aktívnou podporou rodičov.

Takto to vyzerá v mnohých dnešných rodinách.

Rodičom behajú prsty po displejoch a deti si tento malý zázrak obľúbia tiež neskutočne rýchlo.

Dvojročný Miško sa rozplače v reštaurácii. Nedá sa nijako utíšiť, ľudia sa otáčajú a rodičia začnú byť zúfalí. Prvé čo spravia vyzerá často rovnako: siahnu po modernom „cumlíku“ - vložia dieťaťu do ruky tablet, alebo mobil. Plač v tej chvíli ustane. Podobný scenár môžeme pozorovať aj pri väčších deťoch. Rodičia sú vopred pripravení a mobil či tablet majú pre istotu vždy pre svoje ratolesti poruke a plne nabitý. Určite ste sa už s takouto situáciou stretli aj vy.


Bohužiaľ si rodičia veľakrát týmto konaním (pre zvýšenie svojho pokoja a komfortu) neuvedomujú, čo týmto konaním svojim deťom vlastne spôsobujú.


Pritom málokto vie, že veľké množstvo rodičov riadiacich veľké technologické firmy (ktoré tieto zariadenia vyvíjajú) má pre vlastné deti veľmi prísne pravidlá pre používanie týchto zariadení a niektorí im ich dokonca zakazujú úplne.


Tablet, smartfón, počítač a televízia sú najskôr pohodlným pomocníkom, neskôr však dôvodom, ktorý pravidelne privádza dnešných rodičov do zúfalstva. Deti už bez týchto technológií totiž takmer nevedia existovať. Odborníci dvíhajú varovný prst, že ak ich majú deti v rukách od útleho detstva neobmedzene, samozrejme sa to nezaobíde bez následkov.


Dospelí by si mali uvedomiť riziká, ktorým sú deti vystavené a rozprávať sa s nimi o nich. Mali by sa vzdelávať, sledovať nové trendy a technické vymoženosti tak, aby s deťmi dokázali udržať krok.S extrému do extrému

Odporúčanie odborníkov na riešenie tohto problému však nie je ani úplný zákaz týchto technológií. Deti ich v živote potrebovať budú. Zásadný rozdiel spočíva v tom, koľko času budú deti s nimi tráviť. Odborníci sa jednohlasne zhodujú, že deťom treba čas s technológiami rozumne limitovať.


Je praktickejšie deťom tieto technológie limitovať od začiatku, aby sa ich naučili správne používať od útleho veku a rodičia nemuseli potom voliť nepríjemnejšiu formu ako napríklad kontrolovanie času pomocou stopiek a kontrolu zariadení cez rôzne aplikácie, ktoré sa postarajú o striktné pravidlá používania. Netreba ani zabúdať na to, že medzi nelátkové závislosti, ktoré sa na Slovensku liečia od roku 2006, patrí závislosť od internetu a mobilu. U detí a mladých ľudí je to najmä závislosť od počítača a počítačových hier či závislosť od online vzťahov. Každé štvrté dieťa je ohrozené závislosťou od aktivít, ktorým sa venuje cez počítač, mobil alebo tablet pripojený na internet.


Pokiaľ ste doteraz žiadne pravidlá nemali, bude to za začiatku určite bolestivé. Ale nevzdávajte sa, každé dieťa potrebuje určitý čas, aby si na takúto zmenu v živote zvyklo.


Mobilný telefón majú čoraz mladšie deti, niektoré z nich svoj prvý mobil dostanú dokonca už v 4 rokoch. V posledných rokoch narástol počet detí s mobilným telefónom vo veku 5 až 8 rokov. Vo veku 15 rokov má mobil už približne 93 % detí.


Nedávny výskum ukázali, že až 10 percent detí mladších ako štyri roky, chodí do postieľky s tabletom a hrajú sa až kým nezaspia.


Nehovoriac o nespočetnom množstve teenegerov chodiacich so smartfónom v ruke, stratených v reálnom svete. Pokiaľ ide o následky týchto technológií na deti, tak sú ako laboratórne krysy v klietke, pretože následky dlhodobého vplyvu ešte nie sú známe.


Poruchy spánku, rečové chyby, hyperaktivita, nadváha, to všetko sú problémy detí, ktoré už od útleho detstva neprimerane dlho pozerajú do mobilov a tabletov.


Dnešné deti sa čoraz viac vzďaľujú od skutočných hier. Prestávajú sa učiť a naberať skúsenosti z prvej ruky. Neučia sa ako byť človekom, socializovať sa a hrať sa s ostatnými.


Spoločné hry detí ich učia, ako vychádzať s ostatnými ľuďmi. Hry poháňajú vrodenú túžbu porozumieť tomu, ako veci fungujú. Poskytujú základy pre ďalšie vzdelávanie.


Koľko času stráveného pri tablete, mobile či počítači by sme mali deťom dopriať najviac?


1 – 3 roky: Doba pri počítači by nemala presiahnuť 15 minút a to vždy len za prítomnosti rodiča.

3 – 6 rokov: 30 minút ideálne za prítomnosti rodičov.

6 – 10 rokov: Deti navštevujúce základnú školu môžu potrebovať čas navyše. Najmä ak je práca na počítači súčasťou domácej úlohy. Na voľné hranie im stačí 40 minút.

10 – 15 rokov: Rodičia môžu najprv povoliť 60 minút počas týždňa. Súčasťou toho by samozrejme mala byť adekvátna doba na školskú prácu.


Realita je však bohužiaľ často úplne iná a čas strávený s týmito zariadeniami je nezriedka až dvojnásobkom odporúčaného času. Prieskumy ukazujú, že len v 10 percentách sa deti venujú zbieraniu informácií, teda učeniu. Zbytok trávia pri zábave, ako sú hry a pozeranie videí.Kedy by mali rodičia zbystriť pozornosť

- ak dieťa na počítači, tablete, mobile pri hrách trávi väčšinu času. Zanedbáva školu, nestretáva sa s reálnymi kamarátmi.

- stráca kamarátov a zhoršujú sa mu aj výsledky v škole

- keď mu internet, počítač, tablet, alebo mobil zakazujete, je nervózne a agresívne.

- jedáva pri počítači, tablete, mobile alebo zabúda pravidelne jesť, prestáva sa o seba starať

- prestalo sa zaujímať o iné aktivity, radšej sa venuje internetu, než by bolo s rodinou alebo kamarátmi

- rozpráva iba o tom, čo zažíva na internete alebo v hre

- kontroluje si emaily, správy a statusy na sociálnych sieťach viackrát denne

- často prekračuje limit, ktorý má stanovený na používanie počítača, tabletu, mobilu alebo internetu

- ak práve nie je na webe, premýšľa iba o tom, ako sa naň zase dostať

- opakovane si pýta peniaze na nákup lepších programov či hierAko odtrhnúť svoje deti od obrazovky

Okrem klasických aktivít ako šport, hudobné nástroje a iné záľuby môžu rodičia pouvažovať nad spoločným časom stráveným pri spoločenských hrách.

Venujte svojmu dieťaťu pozitívnu pozornosť a lásku každý deň, vzťahy s ľudskou bytosťou nenahradí žiadna aplikácia.


Starajte sa o to, aby malo dieťa dostatok pohybu na čerstvom vzduchu, rozvíjalo vzťahy v kolektíve a využívalo variabilné pomôcky v učení a vzdelávaní.

Keď sa mobil, tablet, alebo počítač používa rozumne, pomáha dieťaťu rozvíjať inteligenciu a nadväzovať vzťahy s rovesníkmi. Internet má na život detí aj pozitívny vplyv. Slúži im ako zdroj informácií, na prehlbovanie kontaktov a spojenie sa so svetom. Cez internet možno navyše anonymne vyhľadať pomoc pri riešení problémov, ktoré deti a mladí ľudia prežívajú.


Keď dieťa pohybuje prstom po displeji alebo dotykovej obrazovke a vyvoláva tým rôzne obrázky, uvedomí si väzbu typu akcia - reakcia. Prebúdza to v ňom poznávacie schopnosti.


Pre dnešné deti je notebook alebo tablet bežnou vecou. Na učenie využívajú e-encyklopédie, jazykové či grafické programy alebo programy na vytváranie projektov. Pri počítači sa však dá aj oddychovať a zabávať sa. Existujú rôzne simulátory a hry, ktoré rozvíjajú pozornosť, pamäť, logiku, myslenie, fantáziu, postreh a reflexy detí.Užívatelia mobilných technológií by však nemali písať správy, telefonovať, surfovať po internete, pozerať videá v mobile a hrať sa hry vtedy, keď majú venovať pozornosť niečomu dôležitejšiemu (napríklad pri prechádzaní cez cestu).


Rodičia by mali dohliadnuť na to, aby sa ich deti radšej stretávali s kamarátmi či napríklad športovali a venovali sa svojim záľubám a zaujímavým aktivitám a aby online priestor nevyhľadávali príliš často.


Rodičia by si mali uvedomiť, že sú zodpovední za svoje dieťa a za to, čo na internete robí, preto by mali mať stabilný prehľad, čo a kde dieťa robí.

Dieťa by sa malo vždy s rodičom poradiť, ak si sťahuje z internetu čokoľvek nové do svojho zariadenia alebo si vytvára nový prístup kdekoľvek na internet.

Rodič má vedieť všetky prístupové hesla dieťaťa (aj u teenagera).


Operátori všeobecne nabádajú rodičov, aby deti, ak už používajú zariadenia aj na prístup na Internet, viac využívali túto technológiu na vzdelávanie a poznávanie. Tiež sa snažia nabádať na rozumné používanie a nie mrhanie času a energie na zbytočnosti.


Toto vzdelávanie môže byť okrem rozhovoru s rodičmi vedené aj formou sledovania poučných videí. Tu Vám na ukážku pár uvádzame.


Spievankovo o internete

Komixový serial Všetkého veľa škodí

Závislosť od internet a mobile

15 000 likeov

Tučná fotka
Čistenie displeja

A ešte jedna zaujímavosť o mobilných zariadeniach: Podľa posledných výskumov je na obrazovke telefónu, alebo tabletu až 5x viac baktérií ako na záchodovej doske. Preto v Japonsku, v krajine kde sú tieto technológie extrémne rozšírené, majú dva druhy toaletného papiera, pričom jeden slúži špeciálne na očistenie obrazovky smartfónov.

Pre bežnú údržbu však stačí displej pravidelne čistiť a to nie len kvôli zvýšenej hygiene, ale aj pre to, aby bol displej funkčný a pracoval bezchybne.


Počasie

Recepty