• Dnes je: Utorok 25. januára 2022 meniny má Gejza

Video: Začalo sa veľké upratovanie Tichého oceánu od plastov

Video: Začalo sa veľké upratovanie Tichého oceánu od plastov

O znečistení oceánov tonami plastov ste už určite počuli, prípadne aj čítali. Tento čoraz väčší problém dáva o sebe stále viac a viac vedieť.

Desiatky krajín podpísali rezolúciu OSN, ktorej cieľom je značne znížiť množstvo plastov končiacich v oceánoch. Medzi krajinami, ktoré sa k nej zaviazali je aj Slovensko.

Vodné plochy na celom svete sú veľmi znečistené a značnou mierou k tomu prispievame aj my ľudia. Vyhadzovanie plastových materiálov do morí či oceánov nie je ničím výnimočným. Síce to trápi mnoho ľudí, ale iba niektorí s tým aj niečo robia.

V závese za ťažnou loďou vyrazilo nedávno zo San Francisca prvé zariadenie organizácie The Ocean Cleanup, ktoré bude zbierať plastový odpad v Pacifiku. Zariadenie putuje k takzvanej veľkej pacifickej skládke medzi Kaliforniou a Havajskými ostrovmi, kde podľa odhadov vedcov pláva okolo 1,8 bilióna kusov plastov.

S týmto nápadom ako vyčistiť oceány od odpadkov prišiel dnes 24-ročný Holanďan Boyan Slat.

O problematiku plastov sa začal zaujímať ako šestnásť ročný počas potápania v Stredozemnom mori keď si všimol, že sa vo vode nachádzalo viac plastového odpadu ako rýb.


Zariadenie má podobu 600 metrov dlhej plávajúcej hrádze ukotvenej plávajúci kotvami. Na spodnej časti je upevnené nylónové sito siahajúce až do 3 metrovej hĺbky, ktoré zachytáva plávajúci plastový odpad. Ale keďže nejde o klasickú sieť, nijako nezachytáva vodné organizmy.


Systém sa v dôsledku pôsobenia vetra, morských prúdov a vĺn automaticky sformuje do tvaru písmena U.

Oceánsky zberač odpadu bude vždy určitý čas brázdiť vody Tichého oceánu, pokiaľ senzory nevyšlú správy o tom, že sa nenaplnil odpadom. Privolaná loď potom nazhromaždené plasty odvezie na pevninu, kde budú recyklované. Už teraz veľa firiem, ako napríklad Adidas, začalo svoje produkty vyrábať z "morských plastov" a očakáva sa, že sa ďalší výrobcovia pridajú.

„Dúfam, že Oceaá Cleanup sa stane príkladom toho, ako sme schopní vyriešiť problém,“ uviedol pri spustení Systému 001 autor myšlienky Boyan Slat.


Napriek tomu, že boli viacerí vedci ohľadne uskutočnenia tohto projektu skeptickí, Slat svojmu nápadu tak veril, že sa rozhodol ukončiť štúdium na vysokej škole, aby mohol tento projekt uskutočniť.


Založil neziskovú organizáciu The Ocean Cleanup. Pomocou crowdfundingovej kampane a ďalších investorov bol schopný získať až 2.2 miliónov dolárov.


Crowdfunding (kolektívne financovanie alebo kolektívna podpora) je spôsob získavania kapitálu pre nové projekty a podniky pomocou vyžiadaných mikropríspevkov od veľkého množstva zúčastnených.


Jeho spoločnosť má v pláne do roku 2020 vyslať na more ďalších 60 takýchto upratovacích zariadení. Cieľom je za päť rokov odstrániť polovicu veľkej pacifickej skládky, ktoré NBC News prirovnáva k ostrovu odpadu s rozlohou dvoch Texasov.
Počasie

Recepty