• Dnes je: Štvrtok 02. apríla 2020 meniny má Zita

Ako využiť hnev vo svoj vlastný prospech?

Ako využiť hnev vo svoj vlastný prospech?

Použite hnev, aby ste dostali ostatných na svoju stranu

Patríte k ľuďom, ktorí sa ľahko dajú strhnúť hnevom, alebo naopak, radšej svoju zlosť potlačíte?

Či je to tak, alebo onak, hnev niekedy dokáže napáchať veľa škody. Práve, keď sme nahnevaní, totiž povieme či urobíme niečo, čo neskôr môžeme trpko ľutovať.

Tento emocionálny stav sa však dá využiť v náš prospech a môže sa stať našou hnacou silou. Poradíme vám ako.

Použite hnev na prekonanie vlastných obáv


Hnev je prezlečený strach, tvrdí Chris Myers, zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti BodeTree, ktorá sa zaoberá finančným manažmentom pre malé podniky. Preto si v prvom rade položte otázku, čo je skutočným dôvodom vášho hnevu. Často je za tým situácia, s ktorou si neviete poradiť a máte z nej obavy. Toto uvedomenie vám umožní identifikovať vaše obavy a postaviť sa im.

Použite hnev ako zdroj pre svoju kreativitu a rozhodovanie

Samozrejme, že priznaním svojich obáv nezbavujete druhú stranu zodpovednosti za jej správanie. Len to zmenšuje vplyv hnevu, ktorý na vás má a mal by i na vaše ďalšie konanie.


Hnev, pokiaľ je správne použitý, je veľmi silnou hnacou silou. Môže vám pomôcť v rozhodovaní, prekonávať prekážky, a budovať odvahu. Pretransformujte svoj hnev v niečo pozitívneho a kreatívneho, radí Myers.Použite hnev, aby ste dostali ostatných na svoju stranu

Hnev je univerzálna emócia, ktorá má naviac tú moc pritiahnuť ostatných na vašu stranu.Môže vás totiž s inými spojiť a dať vám spoločný cieľ. Posunúť sa tak ďalej a vyriešiť situáciu, ktorá bola príčinou hnevu.


Je v poriadku, nahnevať sa. Je to vlastne jedna z centrálnych ľudských skúseností. Ale pokiaľ sa s hnevom nepracuje, môže byť seba deštruktívny. Emócia, ktorá vám má pomôcť uľaviť si, sa mnohokrát otočí veľmi rýchlo proti vám, alebo celú situáciu ešte zhorší.


Preto je tak dôležité nájsť spôsob, ako hnev využiť vo vlastný prospech. Či už je to prekonaním vlastných strachov alebo kreatívnym prístupom, vždy môžete nájsť spôsob, ako z tejto deštruktívnej emócie urobiť svojho silného spojenca.

Čo je hnev ?

Hnev je silná afektívna reakcia na urážku, frustráciu a pod.. Prejavy hnevu najčastejšie narušujú vzťahy medzi ľuďmi. Nakoniec môžu viesť k izolácii a bolestnej osamelosti. Aj keď prejavy hnevu majú často svoj dôvod, sú väčšinou prehnané a neprimerané situácii, ktorá ju vyvolala.

Naučte sa stratégie, ako ho zvládať.

Pokúste sa vyriešiť problém, ktorý hrev spôsobil


Nekontrolovateľný hnev nič nerieši. V skutočnosti veci len zhoršuje. Často sa príčiny hnevu opakujú. Ak prídete na to, čo ich spôsobuje, pomôže vám to hnevu predchádzať.


Odpustite alebo zabudnite


Odpustenie je jedným z najsilnejších liekov proti odporu. Ak dáte voľný priebeh hnevu a iným negatívnym emóciám, môžete si narušiť váš každodenný život. V konečnom dôsledku to povedie k trpkosti, hnevu a pesimizmu.


Vnímajte potreby svojho tela


Vnímajte potreby svojho tela a nesnažte sa ich v sebe potláčať. Majte na pamäti, že hnev je zdravá emócia, ktorá je obrannou reakciou tela, a rovnako nás tak nabáda k činnosti, sebarealizácie a k aktivite. Preto svoje telo počúvajme. Snažte sa svoje emócie a pocity vyjadrovať otvorene, ale slušne vyhnite sa neprimeraným reakciám a výbuchom hnevu.Počasie