• Dnes je: Utorok 25. januára 2022 meniny má Gejza

Video: Najväčší motýľ na svete žije len pár dní a to bez jedla!

Video: Najväčší motýľ na svete žije len pár dní a to bez jedla!

Bežne narazíte na motýle veľké v rozpätí krídiel približne 5 až 7 cm. S najväčším motýlom sveta sa to však nedá vôbec porovnať.

Keď motýľ Attacus atlas roztiahne svoje krídla, ich rozpätie je 25 až 30 cm a ich plocha môže byť až 400 cm2. Preto je právom považovaný za najväčšieho motýľa na svete.

V lete je neistý a ochotne sa nechá vziať aj na ruku. Jeho domovom sú tropické a subtropické lesy juhovýchodnej Ázie. Vo svojej domovine je označovaný ako motýľ s haďou hlavou. Túto prezývku získal pravdepodobne podľa zakončenia krídiel, ktoré pripomína hlavu hada.

Pokiaľ sa stane z vajíčka motýľ, ubehne aj pol roka

Svoj oficiálny názov ale tento motýľ nezískal kvôli hadovi. Jeho meno vzniklo buď v súvislosti s tvarom, alebo kresbami na krídlách, alebo po obrovi z gréckej mytológie. V gréckych mýtoch je totiž Atlas obor, ktorý nesie nebeskú klenbu.


Atlas alebo Atlás bol v gréckej mytológii obor, syn Titana Iapeta a Ókeanovej dcéry Klymeny. Spolu s ostatnými Titanmi sa vzbúril proti olympským bohom. Po porážke, musel za trest niesť na pleciach nebeskú klenbu.Tento gigantický motýľ patrí do čeľade martináčovitých. Jeho vajíčka sú šedé a guľaté, s priemerom približne 2,5 mm. Samička ich nakladie až 400. Ubehne viac ako pol roka, pokiaľ sa z vajíčka stane motýľ. Húsenica sa vyliahne behom jedného až dvoch týždňov podľa lokálnej teploty.


Úlohou tejto húsenice je ako u bežných motýľov žrať, rásť a naberať silu. V tomto prípade to trvá až 60 dní. Kŕmi sa hlavne listami citrusov, škorice, guavy a môže vyrásť až do veľkosti 12 cm na dĺžku. Potom je na rade pletenie kokónu, ktoré trvá okolo osem hodín. Zo začiatku je kokón biely a postupne zhnedne. Je dlhý 7-8 cm a k vetvičke na strome je prichytený pomocou hodvábu. Tu sa húsenica vyvíja približne 4 týždne. Následne je celý proces dokončený a z kukly už vylieta motýľ.

Život bez jedla

Tieto motýle sú na začiatku svojho života veľmi slabé. Pre dobitie energie behom dňa odpočívajú, lietajú tak hlavne v noci. Dospelí jedinci nemajú plne vyvinuté zažívacie ústrojenstvo a tak vôbec nejedia. Žijú len z tukových zásob nahromadených behom larvarnej fázy. Kvôli tomuto dôvodu je ich život ohraničený na jeden až dva týždne, behom ktorých je ich hlavným cieľom nájsť si partnera na párenie. Samičky sú spravidla väčšie a ťažšie ako samčeki. Samček má naopak huňatejšie tykadlá a užšie krídla.

Kolobeh života

Samičky sú tiež sexuálne pasívne, avšak uvoľňujú silné feromóny, aby prilákali samčeka. Sú tiež nestabilní letci, preto sa moc nevzďaľujú od svojho kokónu, z ktorého sa vyliahli.


Samci môžu feromóny vycítiť až na vzdialenosť niekoľko kilometrov, a to vďaka receptorom na svojich tykadlách. Po oplodnení samička nakladie vajíčka na spodnú stranu listu hostiteľskej rastliny a kolobeh ich života sa opakuje. V Indii sa tieto motýle chovajú hlavne pre hodváb. Ich vlákno sa nazýva Fagara a je veľmi odolné. Má hnedú farbu a je podobné vlne. Produkcia ich hodvábu je však veľmi malá (oproti Priadke morušovej, ktorá je známa ako producentka hodvábu).
Počasie

Recepty