• Dnes je: Pondelok 04. marca 2024 meniny má Kazimír

Spojenie tradície a súčasnosti: Záhradný domček a drevená chata v modernej záhrade

Spojenie tradície a súčasnosti: Záhradný domček a drevená chata v modernej záhrade

Dnes sú už drevené stavby dostupným tovarom a sú dostupné v rôznych veľkostiach, tvaroch a prevedeniach.

Trendom posledného obdobia v záhradnom dizajne je spojenie tradície s modernými prvkami. Skvelým príkladom, ako môžete spojiť rustikálny nádych minulosti s funkčnosťou a komfortom súčasnej doby v záhrade je začlenenie drevených záhradných stavieb. Ako dokážu tieto stavby vytvoriť jedinečný a príjemný vonkajší priestor, ktorý odráža nostalgiu a moderné cítenie?

V dnešnom uponáhľanom svete môže byť návrat k tradíciám osviežujúcim uniknutím z dennej rutiny. Záhradný domček či drevená chata sú skvelým príkladom, ako si do prostredia záhrady zadovážiť miesto, na ktorom môžete vypnúť od povinností a starostí, zrelaxovať a načerpať nové sily. Vytvárajú totiž jedinečný harmonický priestor, ktorý ponúka útočisko pred každodenným zhonom.

Záhradné domčeky a drevené chaty majú dlhú históriu, ktorá siaha niekoľko storočí dozadu. Príkladom sú niektoré zachované drevené stavby na rôznych miestach na Slovensku. V ich modernom ponímaní sa začali stavať ako miesta na oddych a únik od hluku a znečistenia mestských oblastí, aby poskytli svojim majiteľom pokojné útočisko.

Dnes sa záhradné domčeky a drevené chaty vyvinuli tak, aby vyhovovali moderným potrebám, no zároveň si zachovali svoje tradičné čaro. Sú navrhnuté tak, aby zahŕňali moderné vybavenie, no stále si zachovávajú svoj rustikálny vzhľad, ktorý navodzuje spojenie s tradíciou.


Dnes sú už drevené stavby dostupným tovarom a sú dostupné v rôznych veľkostiach, tvaroch a prevedeniach. Dajú sa postaviť aj na záhrade, čím sa naskytá skvelá príležitosť vytvoriť si pokojné útočisko na oddych a relax (no nielen to) priamo doma, za ktorým nemusíte nikam cestovať.

Záhradný domček a drevená chata v záhrade

Záhradný domček je všestranným doplnkom, ktorý sa hodí do každej modernej záhrady. Je nadčasovou stavbou, ktorá svojim klasickým dizajnom a rustikálnymi materiálmi dodáva charakter ale aj vizuálnu zaujímavosť celej záhrade. Skvelou výhodou je, že sa dá využívať mnohými spôsobmi – poslúži ako útočisko na oddych, domáca kancelária, ateliér či dokonca ubytovanie pre hostí. Záhradný domček je, dá sa povedať, akýmsi rozšírením vnútorného obytného priestoru pre celú rodinu.


Drevená chata taktiež dodá záhrade nádych nostalgie a autentickosti. Použitie prírodného materiálu, akým je drevo, vyžaruje harmonické spojenie s prírodou. Drevená chata skvelo zapadá do prírodného prostredia záhrady a vďaka teplým tónom dreva a jeho jedinečným kresbám vytvára útulné útočisko. Drevená chata môže slúžiť ako súkromné útočisko, kde môžete tráviť čas či prenocovať pri pobyte na záhrade. Dá sa tiež využiť ako menší penzión.

Výhody týchto záhradných stavieb

Záhradný domček a drevená chata sú skvelým riešením pre tých, ktorí si chcú vytvoriť útulné a funkčné miesto vo vlastnej záhrade. Hodia sa do každej menšej či väčšej záhrady a dajú sa využívať prakticky na čokoľvek – či už ako miesto na oddych, prenocovanie, domáca kancelária, posilňovňa, ateliér či penzión. Možnosti sú nekonečné, a to z nich robí všestranné prvky, ideálne do každej modernej záhrady.


Jednou z kľúčových výhod záhradného domčeka či drevenej chatky v modernej záhrade je spojenie, ktoré vytvárajú s prírodou. Obklopené zeleňou ponúkajú výhľad na okolitú prírodu a navodzujú pocit pokoja a harmónie. Sú stavbami, ktoré sú na jednej strane tradičné a na druhej strane vyhovujú moderným požiadavkám. Exteriér môže byť skonštruovaný s použitím tradičných materiálov a dizajnov a interiér sa dá zariadiť súčasným nábytkom a moderným vybavením, aby čo najviac vyhovoval moderným požiadavkám majiteľov. Pre podporenie kombinácie tradície a súčasnosti je možné do dizajnu týchto záhradných stavieb zakomponovať udržateľné postupy, ako sú napríklad solárne panely na využitie obnoviteľnej energie či systémy na zbieranie dažďovej vody, ktorú môžete použiť na zavlažovanie záhrady.

Ako si vybrať?

Premýšľate nad tým, že by ste si do záhrady chceli zadovážiť záhradný domček alebo drevenú chatu? Výber tej správnej stavby sa odvíja od niekoľkých faktorov:


• materiál záhradnej stavby,

• veľkosť a dispozičné riešenie záhrady,

• účel stavby,

• cena a rozpočet.


Väčšina záhradných stavieb je vyrábaných z dreva. Drevo je skvelý materiál, ktorý navodzuje spojenie s prírodou, reprezentuje tradíciu no zároveň nestráca ani na modernosti. Ide však o prírodný materiál, ktorý reaguje na vonkajšie vplyvy. Práve preto je dôležité oboznámiť sa s druhom dreva, z ktorého je stavba vyrobená. Ideálne by malo ísť o tvrdé a hustejšie drevo, ktoré je odolné voči poškodeniam. Pri dreve netreba zabúdať ani na prvotné povrchové ošetrenie a pravidelnú starostlivosť, aby sa zachovala jeho trvácnosť.


Ďalším faktorom výberu je veľkosť záhrady a jej dispozičné riešenie. AK máte dostatočne veľkú záhradu, do ktorej je bezproblémový prístup, potom môžete zvážiť výber väčšej záhradnej stavby. Ak máte záhradu s obmedzeným priestorom, nemusíte zúfať – ponuka záhradných stavieb je tak široká, že sa v nej určite nájde záhradný domček či drevená chata v rozmeroch vhodných do vašej záhrady.


Veľkosť, dizajn a prevedenie záhradnej stavby závisí taktiež aj od účelu, na ktorý ju budete chcieť využívať. Ak si chcete vytvoriť malé útulnú miestečko na oddych, postačí vám aj menší domček či chatka. Ak by ste ju chceli využívať na prenocovanie či sezónne bývanie, potom zvážte výber väčšej záhradnej stavby.


V neposlednom rade je pri výbere smerodajná aj cena stavby a váš rozpočet. Dobrou správou je, že dnešná ponuka záhradných stavieb je dostupná takmer pre každého a viete v nej nájsť aj menej finančne nákladné možnosti. V každom prípade majte pri výbere na pamäti kvalitu materiálov, do ktorej sa oplatí investovať. Koniec koncov, o čosi vyššia investícia do poriadnych a kvalitných materiálov sa vám vráti v podobe ušetrených nákladov na opravy a dlhej trvácnosti záhradného domčeka či chaty.


Zakomponovať záhradný domček či drevenú chatu do záhrady je skvelý spôsob, ako spojiť nadčasovú príťažlivosť minulosti s funkčnosťou a komfortnom moderného bývania. Zladením dizajnových prvkov a vytvorením plynulých prepojení môže záhradný domček alebo drevená chata premeniť obyčajnú záhradu na čarovný priestor, ktorý v sebe ukrýva nostalgiu tradícií a zároveň využíva vymoženosti modernej doby. Objavte aj vy čaro záhradných stavieb a vyberte si tú svoju do vašej záhrady!


Počasie

Recepty