• Dnes je: Utorok 25. januára 2022 meniny má Gejza

V najväčšej podvodnej jaskyni na svete bolo objavené neuveriteľné množstvo mayských artefaktov

V najväčšej podvodnej jaskyni na svete bolo objavené neuveriteľné množstvo mayských artefaktov

Tzv. Sac Actun System bol pôvodne považovaný za dve samostatné jaskyne. Potápačom sa však podarilo dokázať, že v skutočnosti sa jedná o veľkú kontinuálnu dutinu.

V mexickom štáte Quintana Roo bol po niekoľkomesačnom intenzívnom prieskume objavený najrozsiahlejší zaplavený jaskynný systém na svete. Tento fantastický labyrint podľa dostupných informácií meria takmer 350 kilometrov a mohol by nám pomôcť odhaliť veľa stratených tajomstiev starovekej mayskej civilizácie.

Územie mayskej civilizácie (cca 2500 pred Kr. – 1520/1697 po Kr.) a zároveň územie osídlené početnými mayskými národmi sa rozprestieralo na celom polostrove Yucatán a protiľahlom území až po Tichý oceán, teda presnejšie v celej dnešnej Guatemale, Belize, severozápadnom Hondurase, v mexických štátoch Yucatán, Quintana Roo, Campeche, Chiapas a na východe mexického štátu Tabasco.

V regióne štátu Quintana Roo sa nachádza až 380 podvodných jaskynných systémov, ktoré predstavujú zhruba 1400 kilometrov zaplavených sladkovodných tunelov skrytých pod povrchom.

A práve tu bol objavený systém zvaný Sac Actun.

Členovia projektu GAM (The Gran Acuifero Maya - projekt venovaný štúdiu a ochrane podzemných vôd Yucatanu) majú byť na čo pyšní. V bludisku podvodných kanálov našli neďaleko mexického letoviska Tulum jaskyňu dlhú takmer 350 kilometrov.


Ako vyplýva z videozáznamov a fotografií, nachádza sa tu neuveriteľné množstvo zachovalých mayských artefaktov a ľudských pozostatkov, ktoré len čakajú na to, aby boli analyzované.


„Zaznamenali sme viac ako 100 archeologických prvkov: pozostatky zaniknutej fauny, mayskú archeológiu, keramiku aj mayské hroby“ povedal médiám mexický morský archeológ Guillerma de Andy a dodal: „Je to tunel času, ktorý nás dopraví na miesto spred 10 000 až 12 000 rokov.“


A hľadanie ešte zďaleka nie je ukončené. Výskumníci hovoria, že Sac Actum by mohol byt spojený s tromi ďalšími podvodnými systémami. Až ďalšie ponory ukážu, či je to skutočne tak.

Podľa Guillerma de Andy z National Institute of Anthropology and History, ktorý stojí v čele projektu Great Maya Aquifer (GAM), ide o skutočný tunel času vedúci do minulosti vzdialenej až 12 tisíc rokov.


Táto ohromná jaskyňa predstavuje najvýznamnejšie ponorené archeologické nálezisko na svete, obsahuje viac než 100 archeologických súvislostí a medzi ne patria aj dôkazy o prvých amerických osadníkoch, ako aj vyhynutá fauna a samozrejme aj mayská kultúra.

„Bolo to ako snaha sledovať žily vnútri tela. Išlo o labyrint ciest, ktoré sa na niektorých miestach spájali, na iných rozdeľovali. Museli sme byť veľmi opatrní.“ komentoval šéf prieskumu Robert Schmittner.Počasie

Recepty