• Dnes je: Utorok 25. januára 2022 meniny má Gejza

Video Najstrašidelnejší a najzáhadnejší les v Česku

Video Najstrašidelnejší a najzáhadnejší les v Česku

Les je roky známy mnohými tragickými udalosťami, povesťami a príbehmi popisujúcimi paranormálne javy. Nenechajte si na konci článku ujsť trojdielny dokument Duchovia lesa Bor.

Možno niektorí z Vás už počuli o lese Aokigahara v Japonsku na upätí hory Fidži. Na prvý pohľad ide o veľmi romantické miesto, pravda je však taká, že viac ako sto ľudí ročne tu dobrovoľne ukončí svoj život. Podobný les môžeme nájsť aj u našich českých susedov.

Branišovský les (prezývaný aj ako Bor) je les, ktorý sa rozprestiera medzi Českobudějovickým sídliskom Máj, štvrťou Zavadilka a obcami Branišov, Mokré a Třebin.

Podľa záhadológov tento priestor, ktorý bol výrazne ovplyvnený človekom a využívaný ako lesopark, strelnica a vojenský priestor, patrí vraj medzi výnimočne silnú paranormálnu oblasť v ktorej sa pohybujú rôzne tajomné bytosti. Existuje o nich množstvo príbehov a historiek.

Z tých najznámejších spomenieme nasledujúce:

Príbeh o vojakoch

Podľa rozprávania sa v čase keď miestny muničný sklad nachádzajúci sa na tomto území strážila vojenská posádka, odohrala tragédia pri ktorej sa postrieľalo niekoľko vojakov.

Podla najrozšírenejšej verzie príbehu sa hovorí o štvorici vojakov a týka sa oblasti u bývalého strážneho domu. Jednu dvojicu pri strážení striedala druhá a jeden vojak sa vraj začal meniť na akéhosi netvora. V tomto zmätku začali vojaci strieľať, dôsledkom čoho zomreli traja vojaci priamo na mieste a štvrtý podľahol zraneniam a psychickému šoku po prevezení do nemocnice, kde sa úplne zbláznil.

Ďalšia verzia tohto prípadu hovorí o hrôze vychádzajúcej z lesa, ktorá vojakov vydesila natoľko, až spanikárili a navzájom sa postrieľali.


Tento príbeh má však verzií omnoho viac.


Podľa obyvateľov samoty v oblasti Branišovského lesa sa príbeh odohral na inom mieste a jednalo sa o dvojicu vojakov, ktorí sa zastrelili zo žiarlivosti.

Podľa ďalšej verzie svedka, ktorý v roku 1973 slúžil v Branišove, vraj na tomto mieste vtedy prebiehalo vojenské školenie na tému "Prepadnutie a zabitie hliadky muničného skladu v Budějoviciach záškodníckou skupinou".

Ďalší svedok, ktorý slúžil v roku 1983 v Českých Budějoviciach ako veliteľ tanku potvrdil, že sa mali v jeho službe postrieľať dvaja vojaci. Popísal, že v tej dobe dochádzalo v dôsledku nezmyselných rozkazov z vedenia útvaru k mimoriadne vypätým situáciám, čo mohlo viest k abnormálnym stresom, ktoré mohli spôsobiť skratové konania.

Hoci tragédiu sa snažili spätne viacerí objasniť, vo vojenských archívoch nenašli žiadne zmienky o tomto prípade. Vzhľadom k tomu, že prípad vyšetrovala vojenská a štátna polícia, môžu byť materiály doteraz utajené.

Havária neznámeho objektu

V oblasti malo prísť k pádu neznámeho objektu, ktorý pripomínal obrovskú žiariacu guľu. Miesto pádu uzavrela špeciálna jednotka a prístup do nej nemala ani miestna vojenská posádka.

Po opätovnom sprístupnení priestoru sa našli niektoré stromy v neobvyklom stave - šikmo zrezané s ohorenou kôrou, akoby poznačené padajúcim predmetom. Stromy podľa stavu v akom sa nachádzali, museli byť jednoznačne vystavené vysokej teplote.


Podľa vyjadrení českobudějovických hasičov však došlo k tomuto poškodeniu kôry stromov v priebehu roka 2000, keď v lese horel suchý porast. Oheň sa vtedy podarilo zlikvidovať skôr, než sa rozšíril na celé stromy. To ale nevysvetluje jednostranne ohorenú kôru stromov z juhovýchodnej strany. Svedok, ktorý slúžil v Českých Budějoviciach v osemdesiatych rokoch pripustil, že keby do oblasti spadlo lietadlo, vrtuľník alebo cvičná raketa, mohla táto udalosť viest k uzavretiu priestoru (kvôli zatajeniu nehody).


Strom obesencov

V roku 1927 bol v Branišove otvorený nový luxusný hotel Praha. Medzi návštevníkmi hotela bola aj jedna mladá dvojica. Táto dvojica vyrazila na výlet, ale naspäť sa už nevrátila. Bola nájdená obesená na strome v lese. Na tomto strome bola objavená aj ďalšia obesená žena. Jeden miestny obyvateľ sa nakoniec rozhodol dotyčnú vetvu stromu odrezať a doma spáliť. Neskôr sa mu prihodil úraz, ktorého následkom mal dokaličenú ruku. Následne miestni obyvatelia strom spílili a na mieste spálili. Neskôr ale niekoľko osôb tvrdilo, že na mieste kde tento strom pôvodne bol, počujú hlasy. Pri mieste, kde kedysi rástol tento strom, stojí drevená Božia muka nazývaná Čierny stĺp.

Čierny muž

Čierny muž tiež nazývaný ako „pán lesa“, alebo „čierny rytier“.

V lese bolo niekoľkokrát videné zjavenie popisované ako vysoký muž s čiernym klobúkom v dlhom čiernom plášti. Jeho nohy sa nedotýkali zeme, ale vznášal sa nad zemou. Väčšina svedkov uvádza, že tvár má skrytú do čela stiahnutým klobúkom. Iní tvrdia, že má tvár bez rysov, len s náznakom očí a úst. Bytosť sa môže veľmi rýchlo pohybovať. Prvé pozorovania pochádzajú z roku 1993 a ďalšie nasledovali o rok neskôr. Niektoré príbehy uvádzajú aj aktuálnejší rok 2003.

Kroky v lístí

Ďalším opakovaným javom sú kroky počuté v suchom lístí, prípadne v snehu. Tieto kroky prenasledovali osoby prechádzajúce lesom. Žiadna bytosť, ktorá by ich spôsobovala však nebola videná. Niektoré zdroje tento jav pripisujú „čiernemu mužovi“.

Červené oči

Dvojica červených očí vznášajúcich sa zhruba dva metre nad zemou sa objavuje po zotmení. Niektorí svedkovia ich popisujú ako zošikmené oči, ktoré pri ich zjavení sprevádza červené svetlo. Prvé datované pozorovanie pochádza z roku 1998. Tento jav sa mnohí snažia vysvetliť ako pozorovanie zadných svetiel áut. Toto vysvetlenie však v žiadnom prípade nesedí či už s výškou v akej sa svetlá nachádzajú, prípadne tým, že niektorí svedkovia uvádzali, že sa k nim oči približovali alebo niektorých dokonca aj prenasledovali.

Časové posuny

Okolo roku 1960 sa jeden miestny obyvateľ vracal na bicykli z Českých Budějovíc odkiaľ vyrazil o 18-tej hodine. Pri ceste cez les, ktorá bola v tej dobe prašná (bez asfaltu) sa mu zazdalo, akoby sa les vlnil. Keď zišiel z bicykla všimol si, že sa hýbe aj samotná cesta. Keď z lesa vyšiel a prechádzal obcou Branišov bol prekvapený, že sa už v žiadnom dome nesvieti, pretože podľa neho malo byť približne 19 hodín. Keď však dorazil domov zistil, že boli 3 hodiny ráno. Počas cesty, ktorá trvala zvyčajne jednu hodinu, ubehlo 9 hodín!

Ďalší podobný príbeh s posunom času sa prihodil dvojici žien. Jedna si odbehla do kríkov. Keď sa však dlhšiu dobu nevracala, druhá žena išla za ňou, nikde ju nenašla. Keď sa po dlhšom čase hľadaná žena zrazu pred ňou objavila, rozprávala jej, že sa okolo nej objavila zelená hmla. Keď sa hmla rozplynula, žena stála v neznámej krajine plnej intenzívnych farieb so zlatým mestom v diaľke. Chvíľu si to nechápavo obzerala, až k nej prišiel muž v čiernom a položil jej ruku na čelo a vytlačil ju späť do lesa. Zatiaľ čo táto žena mala dojem, že celá udalosť trvala iba pár minút, jej kamarátka na ňu v lese čakala trištvrte hodinu.


Aj vďaka týmto nevysvetliteľným udalostiam a historkám, je Branišovský les dodnes považovaný za jeden z najstrašidelnejších lesov v Česku.


Príbeh inšpirovaný lesom Bor a prízrakom „pána lesa“ opísal aj Vladimír Červinka. Scenárista Otomar Dvořák pripravoval podklady pre reláciu Záhady a mystéria. Natáčanie tohoto dielu však nebolo zo záhadných okolností dokončené.Až v roku 2015 spolok Paranormal tým z.s. natočil trojdielny dokument Duchovia lesa Bor, ktorý bol odvysielaný aj v televízii.


Všetky tri časti tohoto dokumentu si môžete pozrieť v nasledujúcich videách.

1. Časť: Zoznámenie sa s Branišovským lesom

V lese Bor sme zaznamenali zaujímavé úkazy už pred rokmi. V prvej časti sa však zoznámime s legendou nazývanou Bor. Aké príbehy sa k tomuto miestu viažu? A čo nám o týchto príbehoch povedia fakty? Na tieto otázky dostanete odpoveď a ako bonus vás zoznámime s príbehmi očitých svedkov, ktorí tu niektoré z paranormálnych udalostí priamo zažili.

2. Časť: Noc na cintoríne zvieratiek

V druhej časti sa vydáme na nočný prieskum. Cieľom tejto časti je cintorín zvieratiek v Budějovickej časti lesa Bor. Čo nám toto miesto odhalí a ako zložité bude vyšetrovanie v tejto lokalite za podmienok, ktoré narušuje hluk z blízkeho veľkomesta?

3. Časť: Noc v Branišovskej časti lesa Bor

Jeden z najkompletnejších výskumov paranormálnych javov v lese Bor sa blíži ku koncu. Ostáva nám preskúmať centrálnu časť strašidelného lesa. Podarí sa nám zaznamenať na bývalej raketovej základni ducha dievčatka popisovaného svedkami? Alebo pri čiernom stĺpe vidieť „strážcu lesa“? Čo nás tu vystraší a kto obchádza vyšetrovateľov počas výskumu? Pozrite si poslednú noc v strašidelnom lese.

Duchové lesa Bor Paranormal tým z.s. ©2015

Reportáž TV prima


Počasie

Recepty