• Dnes je: Utorok 25. januára 2022 meniny má Gejza

Nový typ skla sa dokáže sám opraviť, stačí ho stlačiť k sebe a chvíľu podržať

Nový typ skla sa dokáže sám opraviť, stačí ho stlačiť k sebe a chvíľu podržať

Aj veľká časť čitateľov, ktorá práve číta tento článok na svojom mobilnom telefóne, sa na text pozerá cez prasknuté sklo s povestnou pavučinou na displeji.

Vyriešiť problém s prasknutým displejom na mobilnom telefóne, alebo tablete bude možno v budúcnosti oveľa jednoduchšie ako dnes. Japonskí vedci totiž vyvinuli sklo, ktoré sa v prípade poškodenia dokáže opäť zaceliť, pričom je potrebné vyvinúť len tlak na prasknutý displej.

Zaujímavé je, že k tomuto objavu došlo náhodou. Yu Yanagisawa z University of Tokyo si behom výskumu lepidiel všimol, že istý polymér má veľmi zaujímavé vlastnosti. Ak sú jeho narezané kúsky stlačené k sebe pri izbovej teplote / 21°C/ a dobe 30 sekúnd, opäť sa tento polymér spája dokopy.

Následné experimenty potvrdili, že inkriminované "samoopraviteľné sklo" skutočne funguje.

Výnimočné je predovšetkým tým, že nevyžaduje zohriatie a dokáže sa spojiť pri štandardnej izbovej teplote (iné, podobné materiály vyžadujú pre vyvolanie lepiaceho efektu zahriatie).

Materiál tiež dokáže zlepiť omnoho rýchlejšie ako iné predtým vyvinuté materiály.

Podobný materiál, ktorý bol vyvinutý kalifornskými výskumníkmi už dávnejšie (tiež ponúkaný ako náhrada za krehké displeje mobilných zariadení) vyžadoval takmer celý deň na to, aby sa dokázal spojť.

„Dúfam, že tento novoobjavený materiál pre samoopravovacie sklo sa stane využívaným materiálom, šetrným k životnému prostrediu a zabráni, aby bolo potrebné displej v prípade jeho rozbitia vyhodiť“ povedal Yanagisawa pre NHK.

Polyméry tohoto typu by okrem elektroniky samozrejme mohli nájsť využitie v celom rade ďalších oblastí, napríklad v medicíne pri posilnení kostí alebo tvorbe tkanív.


Počasie

Recepty