• Dnes je: Utorok 25. januára 2022 meniny má Gejza

Bionické oko pomôže obnoviť zrak a poskytnúť superzrak

Bionické oko pomôže obnoviť zrak a poskytnúť superzrak

Predstavte si, že človek ktorý nevidí by zrazu mohol vidieť a ten ktorý vidí, by mohol mať zrak ešte lepší.

Výskumníci z Minnesotskej univerzity vytvorili bionický očný prototyp, ktorý by mohol obnoviť zrak pre nevidiacich, alebo poskytnúť nadľudské videnie tým jedincom, ktorí vidia normálne.

Na zhotovenie tohoto prototypu použili vedci vlastnú 3D tlačiareň.

Najprv na nej z častíc striebra vytlačili základňu na vnútornú stranu polguľovej sklenej kupoly. Potom na vrchol striebornej základne vytlačili z polymérových polovodičových materiálov fotodiódy, teda zariadenia, ktoré premieňajú svetlo na elektrické signály.


Celý proces trval takmer hodinu. Tím mal následne k dispozícii bionické oko, ktoré mohlo premeniť svetlo na elektrickú energiu s efektívnosťou až 25 %.


Takéto oko sa však ľuďom v najbližšej dobe transplantovať dať nebude. Sklená kupola by totiž v očnej jamke nebola veľmi pohodlná. Tím sa teda snaží nájsť spôsob, ako by sa dal použiť mäkký hemisférický materiál. Tiež sa chcú pokúsiť zvýšiť počet fotoreceptorov, aby bola účinnosti takéhoto zariadenia vyššia. Ďalej bude treba nájsť spôsob, ako previesť elektrické signály z oka na také, ktoré ľudský mozog dokáže interpretovať, čo nebude jednoduché a môže ešte nejakú chvíľu trvať.


Napriek tomu, ako uviedol spoluautor Michael McAlpine, tento prototyp je významný krok smerom k vytvoreniu reálne použiteľného bionického oka.


McAlpine sa rozhodol riešiť výzvu vytvárania bionického oka z dôvodu, že jeho matka vidí iba na jedno oko. Ľudia s problémami so zrakom však nie sú jediní, ktorí by mohli toto zariadenie využívať. Bionické oči by mohli koniec koncov zlepšiť zrak aj tomu, kto s ním problém nemá. Aby sa to však mohlo uskutočniť, bolo by potrebné tomuto jedincovi odstrániť zdravé oči a implantovať tie bionické.


Takéto implantáty by mohli umožniť vidieť v rôznych svetelných spektrách, dávať nám teleskopický pohľad a dokonca zaznamenávať to, čo práve vidíme a bezdrôtovo tento prenos nahrať napr. na sociálne siete.Počasie

Recepty