• Dnes je: Utorok 25. januára 2022 meniny má Gejza

Video: Vedci zrejme objavili prvý mesiac mimo slnečnej sústavy, je však veľký ako Neptún

Video: Vedci zrejme objavili prvý mesiac mimo slnečnej sústavy, je však veľký ako Neptún

Ilustrácia ukazuje exoplanétu Kepler-1625b s jeho exomesiacom.

Astronómovia pravdepodobne objavili prvý mesiac mimo našej slnečnej sústavy.

Tento exomesiac je pritom úplne iný ako dosiaľ známe mesiace – je veľký ako Neptún a obieha okolo planéty veľkosti Jupitera.

Objekt najprv zaznamenali vďaka dátam z družice Kepler amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír a neskôr ho pozorovali pomocou Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu.

Exoplanéty a exomesiace

O objave informovali astronómovia David Kipping a Alex Teachey v časopise Science Advances, no upozornili, že na pochopenie vzdialeného planetárneho systému sú potrebné ďalšie pozorovania.


Astronómovia dosiaľ objavili už vyše 3500 exoplanét – planét obiehajúcich iné hviezdy ako naše Slnko. Súčasne s tým hľadali aj exomesiace – telesá obiehajúce tieto vzdialené planéty, no so súčasnými technológiami sa im nedarilo ich zaznamenať.


Extrasolárna planéta alebo exoplanéta je planéta obiehajúca hviezdu inú ako Slnko a teda patriaca do jej planetárnej sústavy. Do tejto skupiny možno zaradiť aj tzv. osamotené planéty, čo sú planéty, ktoré neobiehajú nijakú hviezdu.

Kepler 1625b-i

Vedci monitorovali planétu známu ako Kepler 1625b, keď prechádzala popred svoju materskú hviezdu a hľadali signály, ktoré by potvrdili prítomnosť exomesiaca.

Oba objekty pritom spadajú do kategórie plynných obrov a pravdepodobný mesiac, ktorý dostal pomenovanie Kepler 1625b-i, obieha vo vzdialenosti asi tri milióny kilometrov od planéty.


I keď im toto pozorovanie prinieslo dosiaľ najpresvedčivejšie dôkazy o existencii exomesiaca, astronómovia upozorňujú, že je zatiaľ potrebná obozretnosť.


David Kipping strávil hľadaním exomesiacov už asi desať rokov svojej kariéry, pričom niekoľko sľubných kandidátov, na ktorých narazil v minulosti, neskôr po získaní ďalších dát vylúčili.Počasie

Recepty