• Dnes je: Utorok 25. januára 2022 meniny má Gejza

Pozrite si časozberné video od NASA, unikátny 20 ročný pohľad na Zem

Pozrite si časozberné video od NASA, unikátny 20 ročný pohľad na Zem

Ohromujúca animácia Zeme bola vytvorená z dát zhromaždených z viacerých družíc.

Od jesene roku 1997 satelity NASA nepretržite a globálne pozorovali celý život rastlín na povrchu jednotlivých krajín a vodných plôch. NASA už dlhodobo podrobne sleduje biosféru našej planéty. Jedným z výsledkov tohoto sledovania je toto fascinujúce časozberné video, ktoré okrem iného ukazuje ako sa mení farba Zeme v závislosti od aktuálneho ročného obdobia.

Táto ohromujúca animácia bola vytvorená z dát zhromaždených družicami Suomi National Polar-orbiting Partnership, Terra, Aqua a Sea-viewing Wide Field-of-view Sensor (SeaWiFS), ktoré nám poskytujú cenné dáta o stave morí, oceánov a zalesnení na celom svete.

„To je Zem – každý deň dýcha, mení sa v súvislosti so striedaním ročných období, reaguje na Slnko, na meniaci sa vietor, morské prúdy aj teploty“ komentoval dotyčné video Gene Carl Feldman, oceánograf z Goddardovho vesmírneho strediska.


Dnešné senzory už dokážu zaznamenať ohromujúce detaily. Ako jeden z príkladov môžeme uviesť skúmanie špecifických zmien vo svetle odrážajúceho sa od rastlín, keď fotosyntéza premieňa oxid uhličitý a vodu na cukry. Toto skúmanie už NASA využila aj po praktickej stránke pri štúdiu produktivity kukuričných polí na stredozápade USA.


Vďaka rozsiahlej databáze záberov sa vedci môžu dozvedieť o zmenách vyžadujúcich sledovanie dlhých časových úsekov. „Ako sa tieto archívy rozširujú, je z nich vidieť stále viac a viac a majú väčšiu dynamiku“ konštatoval šéf Biospheric Sciences Laboratory Jeffrey Masek.

Satelity NASA môžu vidieť našu žijúcu Zem dýchať.

Na severnej pologuli sa ekosystémy prebúdzajú na jar, pričom prijímajú oxid uhličitý a vydychujú kyslík. Flotila zemských pozorovacích satelitov sleduje šírenie novo zelenej vegetácie.

Medzitým sú v oceánoch mikroskopické rastliny unášané slnečnými povrchovými vodami a kvitnú do miliárd organizmov, ktoré absorbujú oxid uhličitý.


Aktuálne ubehlo 20 rokov od doby, kedy NASA začala nepretržite pozorovať nielen fyzikálne vlastnosti našej planéty, ale aj jedinú vec, ktorá robí Zem jedinečnou medzi tisíckami iných svetov, ktoré sme doposiaľ objavili. Touto jedinečnosťou je Život.


Satelity merali a pozorovali Zem z vesmíru už v 70. rokoch. Ale až v roku 1997 zahájením Sea-view Wide Field-of-View Sensor (SeaWiFS) spustila vesmírna agentúra nepretržitý celosvetový pohľad na pozemský aj oceánsky život. Táto animácia, ktorú umožnili viaceré satelity, zachytáva celú 20-ročnú nahrávku, ktorá nám umožnila vtesnať desaťročia dlhý pohľad na život na Zemi do niekoľko mála minút.


Kozmický pohľad na život umožňuje vedcom sledovať zdravie plodín, lesov a rybného hospodárstva na celom svete. Vedci vesmírnej agentúry však objavili aj dlhodobé zmeny medzi kontinentmi a oceánskymi kotlinami. Tieto objavy poukazujú na dôležité otázky o tom, ako ekosystémy reagujú na zmenu klímy a rozsiahle zmeny v interakcii človeka s krajinou.


Pozorovania z vesmíru pomáhajú určovať poľnohospodársku výrobu na celom svete a využívajú sa pri detekcii včasného varovania pred hladomorom. Keďže oceánske vody sú teplé, družice zistili posun v populáciách fytoplanktónu v piatich veľkých oceánskych nádržiach - rozšírenie "biologických púští", v ktorých žije malý život. A keďže koncentrácia oxidu uhličitého v atmosfére naďalej stúpa a ohrieva podnebie, celosvetové pochopenie života rastlín bude zohrávať rozhodujúcu úlohu pri monitorovaní emisií uhlíka.


„Pred šesťdesiatimi rokmi neboli ľudia presvedčení, že povrch Zeme je jasne viditeľný z vesmíru. Mnohí si mysleli, že prachové častice a iné aerosóly v atmosfére rozptýlia svetlo, maskujú oceány a kontinenty“, povedal Jeffrey Masek, šéf Laboratória biosférických vied v spoločnosti NASA Goddard.

Programy Gemini a Apollo nás presvedčili o opaku. Astronauti použili špecializované kamery na fotografovanie Zeme, ktoré ukazujú krásu a zložitosť našej žijúcej planéty, a pomohli začať éru výskumu vedy o Zemi z vesmíru.

Špeciálne prispôsobené satelity pomáhajú výskumníkom študovať nie len atmosféru, zrážky a iné fyzikálne vlastnosti planéty, ale stále dokonalejší pohľad zhora im umožní študovať aj vzájomne prepojený život na planéte Zem.


Z vesmíru môžu satelity vidieť Zem dýchať. Nová vizualizácia NASA ukazuje 20 rokov (od septembra 1997 do septembra 2017) nepretržitých pozorovaní rastlinného života na pevnine a na povrchu oceánov. Na súši sa vegetácia objavuje na stupnici od hnedej (nízka vegetácia) až po tmavozelenú (vysoká vegetácia) na povrchu oceánu je fytoplanktón označený na stupnici od fialovej (nízka vegetácia) po žltú (vysoká vegetácia). Táto vizualizácia bola vytvorená pomocou údajov zo satelitov vrátane SeaWiFS a pomocou prístrojou vrátane vizuálneho infračerveného zobrazovacieho rádiometra NASA / NOAA.Viac o tomto časozbernom videu sa môžete dozvedieť tuPočasie

Recepty