• Dnes je: Sobota 25. septembra 2021 meniny má Vladislav

Pravda o sušičoch rúk. Tieto prístroje rozhodne nie sú hygienické!

Pravda o sušičoch rúk. Tieto prístroje rozhodne nie sú hygienické!

Ruky si umývame aj preto, aby sme odstránili baktérie.

Sušiče rúk, ktoré poznáme bežne hlavne z verejných toaliet, sú nepochybne účinné a ekologickejšie ako ich papierové varianty. Lenže nové štúdie ukázali, že na naše čerstvo umyté ruky môžu nafúkať množstvo baktérií, plesňových zárodkov a miniatúrnych kúskov exkrementov.

Najhoršia je samozrejme situácia na verejných toaletách. Možno je to pre Vás novinka, ale keď niekto spláchne otvorený záchod, potencionálne škodlivé nečistoty sa môžu dostať až do výšky 4,5 metra.

Následne ich pri vysúšaní rúk sušič vtiahne a buď okamžite, alebo neskôr uvoľní.

Odborníci z University of Connecticut niekoľko takýchto prístrojov (inštalovaných priamo na tejto škole) umiestnili pod Petriho misky. V prístrojoch (sušičoch), ktoré boli vystavené 30 sekundám sušenia, pri následnej analýze objavili 18 až 60 bakteriálnych kolónií. Pokiaľ sa miska nachádzala inde v umyvárni obsahovala zvyčajne len jednu bakteriálnu kolóniu.


Výsledky boli natoľko presvedčivé, že i na tejto samotnej univerzite po ich prezentovaní začali opätovne uprednostňovať papierovú alternatívu utierania rúk.Samozrejme, baktérie a iné mikróby sú všade okolo nás a prevažná väčšina z nich nám nijako neubližuje. Taktiež platí, že kvôli posilňovaniu imunitného systému má určitý zmysel sa im paradoxne naďalej vystavovať.

Lenže ruky si umývame hlavne preto, aby sme čo najviac baktérií odstránili napr. pred jedením, alebo pri príprave samotného pokrmu. Ak použijeme ale sušič, značné úsilie o eliminovanie baktérií vyjde nazmar.


Podľa Petere Setlowa (hlavného autora štúdie) však sušiče - najmä tie bez HEPA filtrov, ktoré dokážu počet bakteriálnych kolónií až štvornásobne znížiť - predstavujú riziko len pre jedincov s oslabenou imunitou. Nám ostatným by vraj nemali spôsobiť žiadne vážnejšie zdravotné problémy, čo samozrejme neznamená, že teraz, keď už máme tieto informácie sa budeme pri ich používaní cítiť príjemne a bezpečne.


Počasie

Recepty