• Dnes je: Utorok 25. januára 2022 meniny má Gejza

Video Plávajúce obydlia pripravené čeliť klimatickým zmenám

Video Plávajúce obydlia pripravené čeliť klimatickým zmenám

Vzhľadom na narastajúcu urbanizáciu, časté klimatické zmeny a skutočnosť, že asi 90% najväčších svetových miest sa nachádza na pobreží, sme sa dostali do situácie, kedy sme nútení prehodnotiť spôsob, akým v zastavanom prostredí žijeme.

V súvislosti s búrkami, povodňami a problémami spôsobenými rozpínaním morskej hladiny je Bangladéš jednou z najrizikovejších krajín sveta. Do roku 2050 sa tu má až 17% pevniny ocitnúť pod vodou. Zároveň, ako uvádza Atiq Rahman vedúci odborník na klímu v krajine, bude vzhľadom na spomínanú situáciu potrebné presťahovať až 18 mil. obyvateľov. Táto oblasť je zužovaná pravidelnými cyklónmi a extrémnou nepriazňou počasia.

V tomto kontexte videla Amsterdamská architektonická firma Water Studio príležitosť vytvoriť unikátne plávajúce objekty, ktoré sú do takýchto oblastí ideálne.

Svoje riešenie nazvala City Apps a je ho možné prispôsobiť rôznym účelom. Zariadenie možno používať napríklad ako učebne, lekárske kliniky, kuchyne ale aj na samotné ubytovanie. Výhodou tohto riešenia je aj mobilita objektov - možnosť presúvania ich tam, kde je aktuálne potrebné.

Svojou jednoduchosťou je City Apps primárne určené najmä tým rozvojovým krajinám, ktoré sú ohrozené klimatickými zmenami. Zariadenia sú vzduchotesné, aby sa predišlo zaplaveniu. Na napájane používajú solárne panely umiestnené na streche.


Tieto zariadenia sa reálne už používajú v Bangladéši ako učebne, internetové kaviarne a verejná toaleta so sprchami.

Základná štruktúra budov City Apps (aby boli schopné plávať na hladine) je vyrobená z drevených paliet, drôtu a tisícov plastových fliaš.


Spoločnosť Waterstudio je architektonická firma so sídlom v Holandsku, založená v roku 2003. Je známa svojimi plávajúcimi štruktúrami, čím čelí výzve vyvíjať riešenia problémov ktoré súvisia so vzrastajúcou urbanizáciou a množstvom klimatických zmien. Vyrobila viac ako 200 budov na vode po celom svete.


CEO Waterstudia - Koen Olthius dúfa, že tento projekt uľahčí život obyvateľom rozvojových krajín, hlavne tých, ktoré sú ohrozené klimatickými zmenami.

Niektorí ľudia žijú veľmi blízko vody v štvrtiach, ktoré sú vysoko rizikovo zraniteľné poznamenal Koen Olthius v rozhovore pre Business Insider.


Ako uvádza spoločnosť Waterstudio, podľa prognóz bude do roku 2050 približne 70% svetovej populácie žiť v urbanizovaných oblastiach. Vzhľadom na skutočnosť, že asi 90% najväčších svetových miest sa nachádza na pobreží, sme sa dostali do situácie, keď sme nútení prehodnotiť spôsob, akým v zastavanom prostredí v blízkosti vody žijeme. Naša vízia spočíva v tom, že veľké plávajúce projekty v mestskom prostredí poskytujú hmatateľné riešenie týchto problémov, ktoré sú flexibilné, ako aj udržateľné.


Ich riešenie City Apps, sú plávajúce mestské komponenty, ktoré pridávajú určitú funkciu k existujúcej statickej sieti mesta. Použitie existujúcich mestských vôd ako stavebných plôch, uvoľňuje priestor pre novú hustotu, čo poskytuje pre mestá príležitosť, aby pružne reagovali na klimatické zmeny a urbanizáciu.


Podľa vízie spoločnosti sú dnešní dizajnéri základnou súčasťou generácie klimatických zmien a mali by začať rozvíjať svoju perspektívu tým, že budú zvažovať mestské komponenty, ktoré sú dynamické namiesto statických.Počasie

Recepty