• Dnes je: Utorok 25. januára 2022 meniny má Gejza

Vedci objavili trávu, ktorá chutí presne ako slané a octové chipsy

Vedci objavili trávu, ktorá chutí presne ako slané a octové chipsy

Počas práce v laboratóriu porušili základné pravidlo. Nepoužili ochranné rukavice a navyše si následne ešte aj oblizli prsty.

Jednou z prvých vecí, na ktorú všetkých v chemickom laboratóriu upozorňujú je pravidlo, že vzorky nejeme ani neochutnávame. Ale zdá sa, že nie vždy sa tieto pravidla dôsledne dodržujú.

Porušenie tohto základného pravidla môže mať za následok veľký problém.

Tentokrát ale paradoxne porušenie prispelo k zaujímavému objavu. Aj keď uznajte, že je to dosť veľké riziko!

Pri katalogizácii a triedení prirodzených trávnych druhov výskumníci v Austrálii zistili, že jeden druh trávy má presne takú istú chuť ako slané chipsy s octovou príchuťou. Na toto zistenie prišli doslova tak, že si počas práce v laboratóriu oblízali svoje prsty.

Veľmi veľa objavov sa uskutoční doslova náhodou, prípadne nejakou nehodou. Tak sa to stalo aj vedcom z univerzity v západnej Austrálii (UWA), ktorí do neskorej noci zaobchádzali s exemplármi trávnatých druhov.


Ako hovorí biológ Matthew Barrett, jeden z vedcov si oblízal časť svojej ruky a pri tomto neuváženom kroku aj náhodou ochutnal chuť druhu trávy s ktorou práve pracoval.


Trávy s ktorými sa vedci zaoberali boli z druhu Spinifex rodu Triodia. Je to doslova kultový druh austrálskej rastliny známej pre svoju odolnosť a schopnosť odolávať aj najhorším suchám vo vnútrozemí červeného austrálskeho kontinentu.


V celej Austrálii sa nachádza najmenej 64 rôznych druhov Triod, hoci vedci si myslia že ich počet môže byť ešte väčší, keďže rastú v ťažko dostupných miestach a v malom rozsahu.

Zdá sa, že zvláštna chuť a aróma pochádza z malých kvapôčok, ktoré sa nachádzajú v mladších stonkách tejto trávy.


Ako opisuje Matthew Barrett, tráva tráva vyzerá celkom nenápadne, keď sa na ňu pozriete prvý krát. Avšak, keď sa pozriete pozorne všimnete si, že na stopkách sa vyskytujú veľmi malé kvapôčky. Keď ich obliznete, chutia presne ako slané čipsy s octom.


Výskumníci vo svojej štúdii uviedli, že kvapky nájdené na stopkách rastliny môžu zostať v kvapalnom stave, alebo sa z nich po vysušení stanú kryštály. Látka je rozpustná vo vode a dá sa jednoducho oddeliť od stoniek trávy.


Mnohé trávy vylučujú lepivé cukry a dokonca aj soli z povrchu častí a vedci predpokladajú, že k nim patrí aj tento druh.

Zatiaľ čo do nového popisu tohto druhu trávy sa spomínané kvapôčky dostali, chuť trávy v popise spomenutá nie je.


Táto rastlina je známa u domorodcov aj tým, že ju používajú na výrobu lepidla už tisíce rokov. Tento poznatok zaujal ďalší tím austrálskych vedcov, ktorým sa podarilo nájsť spôsob ako extrahovať nanocelulózu z druhu Spinifex a použiť ju na výrobu neuveriteľne pevného prírodného latexu.


Počasie

Recepty