• Dnes je: Utorok 25. januára 2022 meniny má Gejza

VIDEO Pozrite sa na zvláštnu medúzu, morského slimáka, alebo kalmára

VIDEO Pozrite sa na zvláštnu medúzu, morského slimáka, alebo kalmára

Medúza žije vo veľkých hĺbkach a vyzerá ako podmorský ohňostroj. Pozrite sa čo ďalšie našli výskumníci v morských hlbinách.

Výskumníci z lode EV Nautilus už objavili množstvo zaujímavých morských živočíchov. Keďže majú možnosť využívať modernú ponorku, dokážu sa pozrieť na nezvyčajné miesta do veľkých hĺbok.

Prieskumné plavidlo EV Nautilus je 64 metrová loď, ktorú prevádzkuje spoločnosť Ocean Exploration Trust pod vedením Dr. Roberta Ballarda, muža ktorý je známy hľadaním vraku Titaniku a nemeckej vojnovej lode Bismarck.

EV Nautilus je vybavená diaľkovo ovládanou ponorkou a mapovacími systémami. Všetky tieto zariadenia pomáhajú spoločnosti Ocean Exploration Trust vykonávať podmorský prieskum v doposiaľ neprebádaných častiach oceánu v skutočne veľkých hĺbkach.

Medúza ako ohňostroj

Stačilo len zasvietiť svetlo a pred očami sa pracovníkom prieskumného plavidla EVNautilus objavil podmorský ohňostroj. Na videu si môžete pozrieť veľmi zaujímavý druh medúzy Halitrephes maasi, ktorá žije viac ako 1000 metrov pod hladinou mora pri sopečnom súostroví Revillagigedo, Mexiko.


Ak by na medúzu vôbec nesvietilo svetlo, v tmavých vodách by plávala ďalej ako neviditeľná želatína. Žiarivé farby vznikajú až pri dopade svetla na živiny, ktoré sa pohybujú v tele tohoto živočícha.


Pracovníkom prieskumného plavidla EV Nautilus sa už v minulosti podarilo nakrútiť viac vzácnych živočíchov. Pozrime sa teda na ďalšie.

Žiarivý morský krab

O objavenie novej formy života museli vedci z lode EV Nautilus bojovať s morským krabom.

Robotické rameno sa natiahlo, aby mohlo odobrať vzorku z dna oceána. Vtedy však k záhadnej žiariacej guličke pribehol krab. Nakoniec ju nechal tak a dovolil výskumníkom, aby preskúmali tento záhadný objav.


Vedci z lode EV Nautilus spoločnosti Ocean Exploration Trust na výskum oceánu si na výsledky výskumu záhadnej fialovej guličky budú musieť ešte nejaký čas počkať. Zatiaľ nevedia, s čím presne sa na dne oceána stretli. Prvé odhady ale hovoria o tom, že by to mohol byt typ morského slimáka menom pleurobranchaea.


Tieto mäkké morské slimáky môžu mať veľmi rôznorodé tvary aj farby. Väčšina z nich nie je väčšia ako ľudský prst alebo ruka. V rámci obrany môžu produkovať aj veľmi silné toxíny.

Chobotnica alebo sépia?

Ďalší zaujímavý druh živočícha vyzerá ako niečo medzi chobotnicou a sépiou.

Posádka výskumného plavidla Nautilus najskôr ani nevedela, čo presne pozoruje.


Deväťsto metrov pod hladinou mora našli pri kalifornskom pobreží malú fialovú bytosť s očami ako z rozprávky. Výskumníci sa nevedeli zhodnúť, či sa jedná o chobotnicu alebo sépiu.


Rossia pacifica sa najviac podobá na sépiu. Jedná sa však o druh kalmára, ktorý je podľa webovej stránky Science Alert možné len veľmi vzácne vidieť vo voľnej prírode. Pestré farby dodávajú tomuto živočíchovi svetielkujúce baktérie.


Tento kalmár trávi svoj život na morskom dne a dokáže aktivovať lepkavý hlien, pomocou ktorého sa zaborí do usadenín, kde sa kamufluje. Von mu trčia len oči, ktorými striehne na malé rybky a krevety.Počasie

Recepty