• Dnes je: Utorok 25. januára 2022 meniny má Gejza

Video: Viac ako polovica rodičov ma úplne zlý názor na očkovanie proti chrípke

Video: Viac ako polovica rodičov ma úplne zlý názor na očkovanie proti chrípke

Telu trvá asi 2 týždne pokiaľ si vytvorí potrebné protilátky.

Väčšina rodičov si myslí, že očkovanie proti chrípke môže inkriminovanú chorobu vyvolať. Plynie to z výsledkov prieskumu prevedeného americkou detskou nemocnicou Orlando Health Arnold Palmer Hospital for Children. Táto detská nemocnica patrí v Spojených štátoch amerických medzi najuznávanejšie a dlhodobo boduje na prvom mieste vo viacerých kategóriách v celej krajine.

Presnejšie sa jedná o 53 % zo 704 respondentov, ktorí sa dotyčnej ankety zúčastnili. Netreba asi dodávať, že sa jedná o nielen mylný ale aj nebezpečný názor. Časti vírusov, ktoré sa používajú sú totálne mŕtve, takže z vakcíny proti chrípke určite chrípku dostať nemôžete, ako povedala pediatrička Jean Moorjani.

Ďalej približne jedna tretina rodičov uviedla, že neverí v účinnosť vakcíny. Podľa Moorjani však ide o najlepší spôsob ochrany a to napriek skutočnosti, že nie je úplne spoľahlivý.

V tejto súvislosti určite stojí za zmienku, že veľmi záleží i na tom, kedy presne očkovanie prebehne, pretože telu trvá asi dva týždne pokiaľ si vytvorí potrebné protilátky.


Ešte viacej znepokojujúce sú však hlboko zakorenené názory, podľa ktorých môže očkovanie proti chrípke (a pochopiteľne aj iným chorobám) vážne poškodiť zdravie. Čo sa tejto témy, plných 30 percent rodičov sa bojí nejakej nepredvídanej reakcie a 28 percent autizmu.


Po rokoch výskumov vieme, že vakcína proti chrípke je bezpečná. Nespôsobuje ani autizmus, ani iné choroby, komentovala Moorjani. Pretože informácie môžu pochádzať z rôznych miest, od priateľov a rodiny až po internet je dôležité v tejto oblasti komunikovať s lekárom, ktorému dôverujete, aby ste získali čo najdôvernejšie informácie založené na vede a faktoch.No záver si pripomeňme, že ak vážne uvažujete o očkovaní a chcete sa dať očkovať proti chrípke, mali by ste ísť k lekárovi najneskôr do konca októbra, pretože vrchol chrípkovej sezóny začína v novembri.Prvá univerzálna vakcína proti chrípke prechádza klinickými testami

Britská spoločnosť Vaccitech v súčastnosti uskutočňuje klinické testy prípravku MVA-NP + M1, ktorý by sa mohol stať svetovo prvou univerzálnou očkovacou vakcínou proti chrípke.


Chrípkové vírusy neustále mutujú, kvôli čomu sa aktuálne používajú sezónne vakcíny. Tie sa musia aplikovať každý rok a ich účinnosť je značne kolísavá. Ak by sme disponovali látkou ktorá by poskytovala ochranu proti najčastejšie sa vyskytujúcim kmeňom na dlhšiu dobu, očkovanie by to veľmi zjednodušilo.


Touto látkou má byť práve MVA-NP + M1. Aktuálne sa podáva 862 ľudom vo veku od 65 rokov a viac. Predpokladá sa, že táto druhá fáza (prvá bola zameraná na bezpečnosť) skončí do konca roka 2019. Pokiaľ dopadne všetko dobre, bude nasledovať posledná 3 fáza. Podľa CEO Vaccitechu Toma Evansa je tak teoreticky možné, že dotyčná vakcína bude uvedená na trh behom nasledujúcich 5 až 7 rokov.


Počasie

Recepty